Marzec

Tatarka

Renata Kosin

Noc Świętojańska, czas dawnej Kupały. Ten krótki moment między późnym zmierzchem, a wschodem słońca. Czas ludowej magii, wróżb i starych, słowiańskich zaklęć. Ksenia idzie na brzeg Biebrzy, by puścić na wodę upleciony z polnych kwiatów i ziół wianek. Chce w ten sposób poznać odpowiedzi na zapisane w sercu pytania. Nie jest to jednak sprawa prosta. Gęsto tej nocy od zaklęć i uroków. Podlaska zielarka odsłania dawno zapomniane już sekrety.

Za sprawą rytuału tatarskiej fałdżejki, ścieżki, którymi podąża Ksenia plączą się coraz bardziej. Na szczęście jest miejsce, do którego Ksenia może uciec w trudnych chwilach. To otoczony kwiatami, ziołami i dobrą energią, stary dworek w Bujanach. Tam czeka na nią spokój i wytchnienie. Tam może nabrać sił, by dalej podążać drogą, którą wiedzie ją intuicja. W drodze tej wspierać ją będą ekscentryczna babka i ciemnooki Tatar. Wieść będzie ona przez piękne, podlaskie krajobrazy i poprzez karty rodzinnej historii Kseni.

"Tatarka" to powieść, która porusza dawno uśpione w nas, a tak czułe przecież struny. To słowiańskie korzenie duszy, urok tajemniczych, dawnych rytuałów, poczucie tego, że magia zaklęta jest w najzwyklejszych nawet przedmiotach, a rzeczywistość zaklinać można na sto różnych sposobów.

Na kartach tej niezwykłej powieści odnajdujemy piękno życia bliskiego naturze, urokliwe pejzaże Podlasia i jego bezdroży. Odnajdziemy moc dawnych rytuałów tak mocno związanych z siłą ziemi, słońca i księżyca, jak to tylko możliwe. Co łączy tak przeciwstawne sobie żywioły jak słońce i księżyc, ogień i woda, mężczyzna i kobieta? Co łączy je i dzieli jednocześnie. Odpowiedź można znaleźć właśnie w tę jedną, jedyną noc roku. Noc, kiedy kwitnie legendarny kwiat paproci.

W powieści tej Renata Kosin przedstawia istotę swojego własnego postrzegania życia, świata i ludzi. To kobieta, która nade wszystko nie cierpi wielkomiejskiego gwaru i tłoku. Niegdyś mieszkała na Podlasiu, obecnie odnalazła swoje miejsce na Warmii. Energię czerpie z tych pięknych miejsc i ludzi, którzy ją otaczają. Ludzi pełnych pasji i miłości do życia. Jest z wykształcenia humanistką i niespokojnym duchem, lubiącym przy tym ład i porządek. Zasłynęła takimi powieściami jak "Mimo wszystko Wiktoria", "Bluszcz prowincjonalny" i "Tajemnice Luizy Bein".

Źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/tatarka-renata-kosin-p-850343.html

Źródło okładki: https://www.taniaksiazka.pl/tatarka-renata-kosin-p-850343.html


Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem

Patrick Makin

A gdyby ktoś ci powiedział, że możesz polecieć magicznym dywanem do zakazanych miejsc na świecie? Wskakuj, ruszamy!
Co upiornego jest w japońskiej wyspie Hashima, że wstęp na nią został surowo wzbroniony? Czy amerykańska baza wojskowa – Strefa 51 – rzeczywiście ukrywa prawdę o istnieniu ufo? Bo jeśli nie, to dlaczego nie można tam wejść? Słyszałeś o labiryntach pełnych ludzkich kości w paryskich katakumbach? Dla zwiedzających jest dostępna tylko ich niewielka część. Niejeden śmiałek zapuścił się jednak głębiej, lecz przepadł bez wieści… A może chciałbyś wejść do uśpionego wulkanu lub dotrzeć na samo dno Rowu Mariańskiego?
Odkryj miejsca, o których zobaczeniu nawet nie marzyłeś, że będziesz mógł zobaczyć. Dlaczego są tak pilnie strzeżone?
Uwaga! Książka napisana w duchu przygody.

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4974535/zakazane-miejsca-na-swiecie-podroze-magicznym-dywanem

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4974535/zakazane-miejsca-na-swiecie-podroze-magicznym-dywanem