Listopad

Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki

Magda Jaros

 

okładka książki Ty pierunie !

 

 

Portret popularnego aktora. Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Jaki był Franciszek Pieczka, wybitny aktor, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych?

Ty pieronie! to wnikliwy i czuły obraz jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.

Do bliskiego kręgu Franciszek Pieczka dopuszczał garstkę osób. Ale wszyscy, którzy go znali, mówią, że był niezwykle skromny i ciepły. Nigdy się nie wywyższał, nie pchał się na pierwszy plan. Bardzo rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.

Koledzy z Teatru Powszechnego w Warszawie żartują, że po premierze przy pierwszym ukłonie stał na przedzie sceny, przy drugim był blisko kulis, przy trzecim… siedział już w domu w Falenicy. Dom to rodzina: żona, dwójka dzieci i wnuki. Oni byli jego światem.

Jan Jakub Kolski powiedział, że miarą bezinteresowności i życzliwości powinna być jedna pieczka. I trudno się z tym nie zgodzić…

 

 

 

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5042501/ty-pieronie-biografia-franciszka-pieczki

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5042501/ty-pieronie-biografia-franciszka-pieczki


Alfabet niepodległości

Anna Skowrońska

 

okładka książki Alfabet niepodległości

 

"Alfabet Niepodległości" to książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem?

Książkę można zacząć czytać w dowolnym miejscu, wybierając hasła na kolejne litery alfabetu. Od A do Zet o niepodległości!

 

Źródło okładki: https://www.juniorowo.pl/wp-content/uploads/2018/03/2fb93f1daa36abd807d45e6c195b6ff0.jpg

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4851067/alfabet-niepodleglosci