Sierpień

Dziewczyny z powstania

Anna Herbich

 

'

 

 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W”, kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. „Mamo, ja nie chcę umierać” – szeptała.

Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: „Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić”. Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna.

Usłyszmy głos dziewczyn z Powstania.

 

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/218407/dziewczyny-z-powstania

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/218407/dziewczyny-z-powstania


Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Akcje w wakacje.

Agnieszka Mielech

 

 

Nowe przygody rezolutnej Emi i jej przyjaciółek z Tajnego Klubu Superdziewczyn.

Właśnie skończył się rok szkolny i wreszcie nadeszły upragnione wakacje. Koniec z wczesnym wstawaniem i odrabianiem lekcji! Lato zapowiada się wspaniale! Ale nie wszystkie obowiązki kończą się wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem – Tajny Klub nie przestaje działać. Ciekawe, jaką zagadkę tym razem będą musiały rozwiązać dziewczyny?

 

Źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251223/emi-i-tajny-klub-superdziewczyn-akcje-w-wakacje

Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251223/emi-i-tajny-klub-superdziewczyn-akcje-w-wakacje