Styczeń

Poradnik hodowcy aniołów

Grzegorz Kasdepke

 

okładka książki "Poradnik hodowcy aniołów"

Nawet z daleka ogródki działkowe po drugiej stronie ulicy wyglądają złowieszczo. Niknące w cieniu owocowych drzew, przesycone wilgocią bezludne alejki. To zakazana strefa, dzieci nie chodzą tam same. Marta doskonale o tym wie, ale nie powstrzyma jej nikt i nic, bo tylko ona może wyjaśnić, co tam robią anioły.

 

Żródło opisu:  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4867725/poradnik-hodowcy-aniolow

Żródło okładki:  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4867725/poradnik-hodowcy-aniolow


Ten się śmieje,kto ma zęby

Zyta Rudzka

 

okładka książki "Ten się śmieje, kto ma zęby"

 

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2023.

Powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Zyta Rudzka w zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

„Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos” - Zyta Rudzka.

 

Żródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5038965/ten-sie-smieje-kto-ma-zeby

Żródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5038965/ten-sie-smieje-kto-ma-zeby